Evde Ekmek Yaparken Hangi Unu Tercih Etmeliyiz ?

En sık sorulan soruların başında piyasada bulunan unlardan hangisinin tercih edileceğidir. Bunun için özel bir uygulama yapılmış ve tüm tiplerin kullanıldığı bir tarif uygulanarak karşılaştırma yapılmıştır.


Temel bilgi olarak bir sınıflandırma yapmak gerekirse:

Genel Amaçlı (Tip 550/baklava/börek/kek) Unlar: Yaz ya da kış buğdayından beyazlatılmış ya da beyazlatılmamış olabilir, %9-%12.5 oranında protein içerir. Gevrek bir ekmek dokusu sağlar.

Ekmeklik Un (Tip 650): Yaz ya da kış buğdayından, beyazlatılmış ya da beyazlatılmamış olabilir, %11-%13 oranında protein içerir. Genel Amaçlı Una nazaran daha tanecikli bir yapı içerir. Elastik, çiğnemeye uygun bir ekmek dokusu sağlar.

Tandırlık Un (Tip 850): Uğralık un veya esmer un diye de bilinir. Protein oranı diğer unlara nazaran daha düşüktür. Tandır, lavaş, simit yapımında ya da diğer unlar ile karıştırılarak kullanılır.

Tambuğday Unu: Beyazlatılmamıştır, buğdayın kepek, ruşeym ve endosperminin tamamını içerir. Kullanılan buğdaya göre %11-%13 arasında protein oranına sahiptir. Raf ömrü çok kısadır.


Bilinenin aksine Genel Amaçlı ve Ekmeklik Unlar (Beyaz Unlar) Thiamin, Riboflavin, Niacin ve Kalsiyum bakımından daha zengin iken, Tambuğday Unları Sodyum, Demir, B6 Vitamini, Pantothetic Asid, Folacin, Fosfor, Mağnezyum, Bakır ve Çinko bakımından daha zengindir. Tambuğday ununun asıl farkı, barındırmış olduğu fiber sebebiyle vermiş olduğu doygunluk hissi ve sindirimin yavaş olması sebebiyle vücut şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlamasıdır.

Örnek tarif olarak Günlük Fırın Ekmeği tarifi uygulanmıştır.

Un olarak sırasıyla;

Tam buğday Unu: Protein oranı min. %10.5, Kül oranı: %2,

850 randıman Un (tandırlık un): Protein oranı min. %11, Kül oranı: %0,85,

650 randıman Un (ekmeklik un): Protein oranı min. %11.5, Kül oranı: %0.65,

550 randıman Un (genel amaçlı un): Protein oranı min. %11.5, Kül oranı: %0,55,

550 randıman Un (baklavalık, böreklik un): Protein oranı min. %12.5, Kül oranı: %0,55


unları uygulamalarda sırasıyla kullanılmıştır. Unlar, ülkemizin tanınan ve köklü un fabrikalrından olan Ankara Un markalı olup, değerler de doğrudan ambalajlarının üzerinden alınmıştır.